Стрітення.Прикмети для землероба.

Продовжуючи тему народних прикмет для землеробства хочу звернути особливу увагу на "центральні" відправні точки цієї теми. Тобто, я переконаний, що головну увагу слід приділяти тим датам, що пов'язані з сонячним циклом і рухом Землі по орбіті. Насамперед, це дні сонячного рівнодення, дні найбільшого і найменшого світлового дня, а також деякі дні серед року . (Зараз, наприклад, 15 лютого - свято Стрітення і виявляється в цей день за погодою можна спрогнозувати і майбутню весну і літо і навіть окремі атмосферні явища!) З цими "точками" наші прадіди пов'язували урожай, а відповідно і своє існування. Можна уявити собі, наскільки такий календар має бути точним!  Не те що агрохімія чи генна інженерія. Використання мінеральних добрив уже доказали свій негативний вплив на людину і природу взагалі, а незабаром ми ще отримаємо наслідок від трансгенної технології. Чомусь впевнений, що також не дуже позитивний.  А народний календар дав змогу людству існувати уже не одне тисячоліття... 

Народний календар прикмет має свої логічні закони і правила. Тому мабуть, "розрахований" від руху Землі навколо Сонця і враховує сонячну активність, що і спричинює певні атмосферні явища на Землі в певні дні чи періоди майбутнього. Саме тому в календарі є декільна варіантів розвитку подій. Наприклад це добре видно з прикмет Стрітення. Чому саме цей день ( в релігії його пов'язують з 40-м днем від народження Ісуса Хреста  але є відомості, що Стрітення - дохристиянський звичай ) наші предки взяли за основу прогнозу ще не зрозуміло, але те що такі прогнози мають альтернативні варіанти уже само собою дуже цікаво.

Отже, народ вважає, що погода на Стрітення - це найбільш правильний барометр і провісник того, яким буде врожай. 

1.Якщо цього дня погода ясна і тиха, отже, рік буде врожайний. Якщо ж вітряна погода - погана прикмета. Якщо в ніч на 15 лютого небо буде зоряне, то бути зимі ще довго .
2.Якщо на Стрітення відлига -  весна буде рання і тепла; холод - весна холодна; випаде сніг - до затяжної, дощової весни. 
3.На Стрітення сніжок - весною дощик. Сніг мете через дорогу - буде пізня весна, а коли не мете, то рання.  Якщо піде снігопад, то всю весну литимуть дощі. Що сильніший снігопад, то більш дощова весна. Якщо сніг піде вранці - це до хорошого врожаю ранніх хлібів, опівдні - до хорошого врожаю середніх хлібів, вечірній снігопад - до хорошого пізнього врожаю.  Сильна заметіль мете сніг поперек дороги, отже, рік буде дуже бідним. 
4.Якщо на Стрітення лід починає танути - «каптан з шубою зустрічається», тому потепління не чекай у найближчі дні, а весна буде пізньою й холодною.
5. Якщо на Стрітення захід сонця ясний - морози більше не вдарять. Якщо ні, чекай 24 лютого, на Власія, сильних морозів.

Як бачимо є чітко визначені об'єкти для дослідження :

1. Атмосферний тиск, що в прикметах виражається в прозорості повітря (зоряне небо). Адже високий тискт - чисте прозоре повітря, низький - вологе і низька прозорість. Можливо це по'язано з сонячною активністю (радіацією) в цей період (можливо "коронарний викид" дає високий тиск, і навпаки). Доречі, в ніч на 15.02.2014 року в Івано-Франківську на небі не було видно зірок, тобто прозорість повітря була низькою, а значить за прогнозом - зима закінчуються, повернення довгих холодів не буде.

2. Температурний режим. Якщо вище +5оС (відлига) - тепла весна, якщо холодно (а це понад -10 оС то буде холодна весна, що значить температура буде від -5 оС до +15 оС, з частими заморозками і холодними вітрами ). Якщо ж падатиме сні, що значить температура від +5 до -5 оС, то буде дощова весна і велика вологість, що дасть сирість. В зоні Івано-Франківська температура точно вище +10 оС, без вітру, то роблю висновок, що весна буде ранньою ще й сухою. 

 3.Атмосферні опади - від дощику до сильної заметілі. Відповідно і погода весною від теплої (ранньої весни) до холодної і дощової (затяжна весна). Оскільки в зоні Івано-Франківська вдень 15.02.2014 року було сонячно, тепло, безвітряно і без дощу - то за народним прогнозом весна має бути рання, тепла і літо жарке. Однак, через повну відсутність дощу може бути засушливим і весна і літо, що вимагає збереження снігу і води в грунті та мульчування рослин, або застосовувати капельний полив.

3.  Прогноз щодо заходу Сонця (ясний чи ні ? ) в цей день - найбільш заплутаний. Ніби виглядає, що таке атмосферне явище (неясний захід сонця або "червоне" сонце - до вітру, що мабуть означатиме навіювання ще північних холодних амосферних циклонів і як наслідок повернення морозів на Власія 24.02.)  Тобто за ним ми остаточно переконуємось про закінчення чи ні зими, як пори року. Або точніше - чи будуть зворотні морози до кінця зими (а я думаю до дня сонячного весняного рівнодення - 24.03.).

Тут я зібрав такі прикмети, але є ще дуже багато інших. Всі вони лише підтверджують мої припущення і народні спостереження.

Громниці проснулися — зима минулася.
Як на Стрітення гуска нап'ється із сліду води — господар зазнає много біди.
Як на Стрітення дощ іде — ґазду у році скрута жде.
Як на Стрітення круги навколо сонця — чекай мороз і вітер на віконця.
Кедь на Стрітеніє мряка — не просохне влітку млака.
Як на Стрітення погода морозна і ясна — весна буде красна.
Як на Стрітення сніг залітає — весна не скоро завітає.
Як на Стрітення горобець у дворі нап'ється водиці — на Юрія (6 травня) віл напасеться травиці.
Як на Стрітення із стріх тече — зима скоро не втече.
Коли на Стрітення почне дощ падати — треба для корів перегризки прятати.
Якщо на Стрітення сонце пече — весна ще за гори втече.
Кедь Стрітення хмурне — літо буде журне.
На Громниці кінець санниці.
На Стрітення вже й од воробка стінка мокра.
На Стрітення птиці повертаються до луга, а хлібороб — до плуга.
По Стрітенню грім пішов небом гуляти і дає вже про себе знати.
Стрітення-Громниці — весни половиці!
Як Грімниці на морозі — буде в полі й оборозі.
Як на Стрітення ясно — весна прийде красна.
Як Стрітення за нами — ідуть люди з возами.
Якщо на Стрітення прилетів і заспівав соловейко — він незабаром замовкне, а приходу справжньої весни ще довго треба чекати.
Якщо на Стрітення грім і блискавиці — бери воза: вже не буде санниці.
Як на Стрітення випав сніг — весна буде дощовою і холодною, а якщо буде ясно, але не сонячно, — весна буде рання, та ще слід чекати на морози, особливо на день святого Власа (24 лютого).
Якщо на Стрітення вранці падає сніг — на врожай ярових, якщо сніг випаде у полудень — на врожай озимих, коли ж увечері — різних хлібів, і ярових, і озимих.
Якщо на Стрітення свічки у церкві горять тихо — на спокійне літо, коли ж тріщать — на літо з громами й блискавками.
Якщо на Стрітення просохло і піднявся вітер — весну чекай не раніше, ніж за сорок днів.
Якщо Стрітення у воді — Паска буде на леді.
Якщо на Стрітення упродовж дня ближче до вечора потеплішає — значить, літо здолало зиму, коли ж холоднішає — зима ще звитяжує літо.
Якщо на Стрітення залітає дрібний сніжок — весною буде частий дощик, коли ж при цьому капає зі стріх — рік буде багатим на урожай пшениці та мед.
Якщо на Стрітення мороз і погода сумна — буде рання весна.
Якщо на Стрітення дощ — літо буде дощовим, а якщо сонце — літо теж буде сонячним і теплим.
Як на Стрітення метелиця — весна не скоро стелиться.
Якщо на Стрітення погода ясна і тепла — на врожай і добре роїння бджіл, якщо вітер — погана ознака, коли ж відлига — жди пізньої весни і бережи сіно та хліб, бо не скоро вийдеш у поле.

 Тому думаю, що в недалекому майбутньому агрономи будуть сіяти тільки по народному календарі.

 

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    rytuał miłosny (Tuesday, 11 April 2017 00:38)

    rytuał miłosny

  • #2

    sex telefon (Thursday, 10 August 2017 18:49)

    купить виагру

актуально:

дружні сайти:

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Метеодані для городника

Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Місячний календар для посівів
Місячний календар для посівів